Biały szum. Czym jest?, korzyści oraz zasady użycia.

Biały szum to zjawisko, które dla wielu ludzi jest nie wyjaśnionym fenomenem podczas uspokajania niemowlaka.
W prawdzie znane jest już od bardzo długiego czasu, nie mniej jednak dokładny mechanizm jego działanie je jest do końca znany. Jak przyznaje wielu rodziców, w większości wypadków jest to jedyny sposób, żeby uspokoić maluszka.

pomoc na bezsenność

Biały szum, czym jest?

Jedna z teorii głosi, że dla dziecka dźwięki np., suszarki do włosów przypominają odgłosy jakie słyszało w łonie matki. Jednostajnie powtarzający się dźwięk może łudząco przypominać przepływające wody płodowe czy tez krew pępowinową. Dziecko słysząc te dźwięki przypomina sobie najbezpieczniejsze środowisko w jakim do tej pory było, a to sprawia, że się uspokaja i zaraz zasypia.

Biały szum – jakie korzyści?

Badania wykazały, że dla noworodka cisza jest nienaturalnym środowiskiem do tej pory żyło w świecie gdzie ciągle coś było słychać. Oddech matki, bicie jej serca czy odgłosy wód płodowych to dźwięki do jakich przywykł nasz maluch. Dlatego cisza to być może dla niego sygnał do zaniepokojenia i ogólnego podekscytowania, przynajmniej w pierwszym okresie po urodzeniu.
Jak pokazują badania biały szum potrafi poprawić koncentrację a tym samym umiejętność skupienia się na jednej rzeczy. Dlatego jest z powodzeniem stosowany podczas terapii dziećmi z ADHD. Co śmielsze teorie głoszą również, że biały szum poprawia relacje społeczne i międzyludzkie.

pomoc na bezsenność

Biały szum – zasady stosowania

Tu należy zwrócić uwagę, że biały szum to dźwięk a tym samym zbyt głośmy może być szkodliwy, zwłaszcza dla naszego malucha. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać aby:

  1. Odtwarzać dźwięk białego szumu z odpowiednim poziomem głośności;
  2. Nie przekraczać dopuszczalnych wartości powszechnie uznanych za bezpieczne;
  3. Nie nadużywać stosowania tego typu zabiegów. Jeśli dziecko daje oznaki niezadowolenia należy to natychmiast uszanować;
  4. Gdy dziecko po jakimś czasie dalej się nie uspokaja należy przerwać odtwarzanie.

Nasze uwagi i spostrzeżenia w tym zakresie mają charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie należy traktować ich jak zalecenia lekarskie. Zdrowy rozsądek i miłość do dziecka powinna być zawsze na pierwszym miejscu.

Nowości filmowe

Nasz BLOG

muzyka na koncentrację

Muzyka do nauki

Muzyka do nauki – co wybrać? Uczenie się to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie – ciężko się skoncentrować i skupić na jednym zadaniu zwłaszcza, gdy narobiliśmy sobie zaległości. Nieważne czy szykujesz się do matury czy powtarzasz materiał przed ważnym egzaminem. Sposobów na poprawę koncentracji podczas nauki jest wiele. I tyle ile ludzi tyle poprawnych odpowiedzi. My postaramy

Czytaj więcej »
ciche dźwięki na stres

Muzyka relaksacyjna

Muzyka relaksacyjna – rodzaje, kiedy słuchać, co nam daje? Dla wielu z nas słuchanie muzyki relaksacyjnej to doskonała metoda na chwilę wytchnienia, odprężenie się po ciężkim dniu czy złapanie oddechu w stresujących sytuacjach. Czasami to po prostu odpoczynek. Czy muzyka działa odprężająco? Jaką muzykę wybrać i co zrobić, gdy słuchanie muzyki relaksacyjnej na nas nie działa? Na

Czytaj więcej »
pomoc na bezsenność

Pomoc na bezsenność

Biały szum. Czym jest?, korzyści oraz zasady użycia. Biały szum to zjawisko, które dla wielu ludzi jest nie wyjaśnionym fenomenem podczas uspokajania niemowlaka.W prawdzie znane jest już od bardzo długiego czasu, nie mniej jednak dokładny mechanizm jego działanie je jest do końca znany. Jak przyznaje wielu rodziców, w większości wypadków jest to jedyny sposób, żeby uspokoić maluszka.

Czytaj więcej »

Polecamy

Muzyka relaksacyjna

Muzyka klasyczna

Muzyka fortepianowa

Muzyka do nauki

Kołysanki, Pozytywki

Ogień Kominka

Szumy do snu

Polecamy

Muzyka Relaksacyjna
Muzyka klasyczna
Muzyka Fortepianowa
Muzyka do nauki
Pozytywki dla dzieci
Ogień kominka
Szum do snu
Przewiń do góry