Muzyka relaksacyjna - rodzaje, kiedy słuchać, co nam daje?

Dla wielu z nas słuchanie muzyki relaksacyjnej to doskonała metoda na chwilę wytchnienia, odprężenie się po ciężkim dniu czy złapanie oddechu w stresujących sytuacjach. Czasami to po prostu odpoczynek. Czy muzyka działa odprężająco? Jaką muzykę wybrać i co zrobić, gdy słuchanie muzyki relaksacyjnej na nas nie działa?

Na początku, trzeba sobie uświadomić, że nie każda muzyka działa na każdego. Natomiast indywidualnie dobrana, może być prawdziwym wybawieniem. Z powodzeniem wykorzystamy ją podczas medytacji, masażu, pracy, nauki czy wreszcie podczas wypoczynku. Wiele osób słucha spokojnej muzyki właśnie podczas pracy lub czytania, ponieważ może ona wpływać pozytywnie na skupienie i koncentrację. Muzyka działa kojąco, pomaga w rozluźnieniu napięcia psychicznego i fizycznego, a także poprawia samopoczucie, a w efekcie wpływa pozytywnie na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Jak muzyka na Nas działa?

Już w zamierzchłych czasach wiedzieli, że muzyka ma moc oddziaływania na umysł i ciało. Może działać nie tylko uspokajająco, ale również pobudzająco czy irytująco. Jeśli muzyka nie trafia w czyjś gust, jest zbyt szybka lub zbyt głośna – wywołuje zmęczenie i zdenerwowanie. Energiczna muzyka działa za to pobudzająco, dodaje chęci do działania i poprawia humor. Wystarczy rano posłuchać swojej ulubionej radosnej piosenki, a dzień od razu staje się lepszy i wstanie z łóżka nie jest tak dotkliwe. Spokojna muzyka może działać odprężająco, uspokajać umysł, a nawet działać motywująco i zachęcać do działania.

ciche dźwięki na stres

Jaki rodzaj muzyki i dla kogo?

  1. Muzyka klasyczna: to idealna rzecz dla osób o bardzo wymagającym guście muzycznym. Wpływa korzystnie na koncentrację i skupienie. To doskonałe tło muzyczne dla osób uczących się czy też intensywnie pracujących intelektualnie. Pobudza te receptory w naszym mózgu, które odpowiadają za spokój, i zdolność do wysiłku umysłowego. Korzystnie wpływa na pamięć
  2. Muzyka na dobry dzień: wesoła, rytmiczna, wpadająca w ucho. Taka którą chętnie nucimy przez resztę dnia chodź nie do końca wiemy dlaczego. Poza tym, muzyka tego typu zwiększa produkcję endorfin w organizmie, przez co poprawia nastrój i zachęca do działania. Ten rodzaj muzyki jest idealny by rozpocząć dzień w pozytywnym nastroju.
  3. Muzyka na odreagowanie: czyli taka, przy której trudno powstrzymać się przed tańczeniem, a przynajmniej kołysaniem albo tupaniem nogą.
    To muzyka na dźwięki której niejednokrotnie dostajemy gęsiej skórki i chcemy zwyczajnie chodź przez chwilkę zaszaleć. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie słuchanie takiej muzyki, zwłaszcza głośnej, znacząco podnosi ciśnienie, przyspiesza oddech i może działać irytująco. Głośnej muzyki na odreagowanie nie należy słuchać zbyt długo, a także w sytuacjach, w których wymagane jest skupienie i koncentracja. Takie melodie spowalniają pracę umysłu, dlatego nie należy słuchać ich na przykład w samochodzie chodź i tak zdecydowana większość z Nas to robi J
  4. Spokojna muzyka relaksacyjna: taką muzykę można często usłyszeć w gabinetach kosmetycznych czy lekarskich, ponieważ wpływa ona na zmniejszenie bólu, a także sprawia, że czujemy się bardziej bezpieczni i zadowoleni. Udowodniono, że spokojna muzyka wyrównuje pracę serca, wpływa na obniżenie ciśnienia czy dolegliwości neurologiczne. Jest to spowodowane tym, że w stanie relaksu układ immunologiczny jest pobudzony do działania i funkcjonuje lepiej niż w stresie. Muzyka relaksacyjna wpływa również na zmniejszenie apetytu, poprawę trawienia oraz zmniejszenie produkcji hormonów stresu.
muzyka relaksacyjna

Kiedy warto słuchać muzyki relaksacyjnej?

Ktoś by powiedział ZAWSZE, chodź to nie do końca może być prawdą. Część z Nas woli pracować i uczyć się przy muzyce inni zdecydowanie wolą ciszę, a jeszcze inni odgłosy dnia codziennego czy wręcz otaczający ich szum. Relaksująca muzyka pomaga uspokoić myśli, pozbyć się złych emocji
i oderwać się na chwilę od codziennych problemów. Ta na dobry początek dnia jest świetnym pomysłem zwłaszcza rano pod warunkiem, że już nie jesteśmy spóźnieni bo wtedy wszystko nas irytuje. Co do muzyki klasycznej to jej zwolennicy też są podzieleni. Jedni mówią o ciszy i skupieniu a inni podczas pracy czy też czynności dnia codziennego.

Jak można się łatwo domyśleć ile osób tyle opinii. My wyznajemy zasadę, że warto robić i słuchać tego co sprawia nam przyjemność i chodź na chwilę poprawia samopoczucie. Nie warto chyba generalizować

Co, jeśli muzyka relaksacyjna nie działa?

Muzyka relaksacyjna nie jest dla każdego i nie każda osoba przy jej słuchaniu może się odprężyć i odpocząć. Alternatywą dla muzyki relaksacyjnej są po prostu ulubione piosenki, które poprawiają nastrój, dodają energii albo działają uspokajająco. Oprócz relaksującej muzyki na chwile odpoczynku polecane jest słuchanie nagrań z odgłosami lasu, zwierząt albo  szumu morza czy drzew. Odgłosy natury pomagają odciąć się od kłopotów i uwolnić głowę od złych myśli. Najlepiej połączyć słuchanie takich nagrań z wizualizacją, czyli wyobrazić sobie na przykład spacer brzegiem morza lub po plaży. Trzeba pamiętać, że odgłosy ptaków czy szumu nie działają relaksująco na każdego. Niektóre osoby nie lubią takiej formy relaksu i nie warto się do niej zmuszać, ponieważ słuchanie takich nagrań na siłę może wywoływać stres i rozdrażniać.

Warto zatem jak ze wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek a słuchać najlepiej tego co podpowiada Nam serce

Nowości filmowe

Nasz BLOG

muzyka na koncentrację

Muzyka do nauki

Muzyka do nauki – co wybrać? Uczenie się to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie – ciężko się skoncentrować i skupić na jednym zadaniu zwłaszcza, gdy narobiliśmy sobie zaległości. Nieważne czy szykujesz się do matury czy powtarzasz materiał przed ważnym egzaminem. Sposobów na poprawę koncentracji podczas nauki jest wiele. I tyle ile ludzi tyle poprawnych odpowiedzi. My postaramy

Czytaj więcej »
ciche dźwięki na stres

Muzyka relaksacyjna

Muzyka relaksacyjna – rodzaje, kiedy słuchać, co nam daje? Dla wielu z nas słuchanie muzyki relaksacyjnej to doskonała metoda na chwilę wytchnienia, odprężenie się po ciężkim dniu czy złapanie oddechu w stresujących sytuacjach. Czasami to po prostu odpoczynek. Czy muzyka działa odprężająco? Jaką muzykę wybrać i co zrobić, gdy słuchanie muzyki relaksacyjnej na nas nie działa? Na

Czytaj więcej »
pomoc na bezsenność

Pomoc na bezsenność

Biały szum. Czym jest?, korzyści oraz zasady użycia. Biały szum to zjawisko, które dla wielu ludzi jest nie wyjaśnionym fenomenem podczas uspokajania niemowlaka.W prawdzie znane jest już od bardzo długiego czasu, nie mniej jednak dokładny mechanizm jego działanie je jest do końca znany. Jak przyznaje wielu rodziców, w większości wypadków jest to jedyny sposób, żeby uspokoić maluszka.

Czytaj więcej »

Polecamy

Muzyka relaksacyjna

Muzyka klasyczna

Muzyka fortepianowa

Muzyka do nauki

Kołysanki, Pozytywki

Ogień Kominka

Szumy do snu

Polecamy

Muzyka Relaksacyjna
Muzyka klasyczna
Muzyka Fortepianowa
Muzyka do nauki
Pozytywki dla dzieci
Ogień kominka
Szum do snu
Przewiń do góry