Muzyka do nauki – co wybrać?

Uczenie się to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie – ciężko się skoncentrować i skupić na jednym zadaniu zwłaszcza, gdy narobiliśmy sobie zaległości. Nieważne czy szykujesz się do matury czy powtarzasz materiał przed ważnym egzaminem. Sposobów na poprawę koncentracji podczas nauki jest wiele. I tyle ile ludzi tyle poprawnych odpowiedzi. My postaramy się zaproponować jeden z nich/ Muzyka do nauki bo o niej mowa jest właśnie tym. Ale czego słuchać by efekt był najlepszy? W tym artykule podpowiemy i być może rozwiejemy kilka wątpliwości.

muzyka do nauki

Sposoby na lepszą koncentrację: od czego warto zacząć?

Skupienie się podczas nauki jest dla wielu osób czymś z czym muszą się borykać od lat i to z różnych powodów. Po pierwsze – skupienie, a w zasadzie jego brak. Często przyczyną tego stanu rzeczy jest niechęć do tego co robimy czy też nieodpowiednia motywacja. Podświadomie szukamy wtedy czegoś co Nas rozproszy i zajmie chodź na przysłowiową chwilę. Niestety te chwile lubią się przeciągać a efektu edukacyjnego brak. Od nauki może odciągnąć nie tylko współlokator czy członkowie rodziny, ale także możliwość korzystania z kuchni, bałagan w mieszkaniu czy wszelkie urządzenia elektroniczne, które są na wyciągnięcie ręki. Dlatego warto by szybko to sobie uświadomić i jak najszybciej wyeliminować złowrogie czynniki. Czy to przez zmianę miejsca, czy świadomą próbę ich zagłuszenia byle by tylko ograniczyć ich wpływ na naszą zdolność percepcji.

Jeśli to nie wystarczy warto wtedy zastanowić się nad czynnikami zewnętrznymi, które mogły by Nam utorować drogę do upragnionej wiedzy. I tu z pomocą może przyjść ze swoim zbawiennym wpływem Muzyka.

Muzyka do nauki – jaki rodzaj?

Jest spora grupa ludzi, która ma problem ze skupieniem. I nie ważne czy znajdują się w miejscu totalnej głuszy czy też dziennego szumu. Po prostu bez kojących dźwięków pozytywnie stymulujących ich umysł nie są w stanie pracować. Bo nie zapominajmy, że edukacja i cały proces z tym związany jest ciężką pracą. I tu muzyka nabiera szerszego znaczenia. Bo dla jednych będzie to klasyka a dla innych szum suszarki do włosów a dla jeszcze innych muzyka z gatunku Ambient.
Nie warto w tym względzie sugerować się opiniami znajomych, że tylko ten rodzaj i żaden inny. Tyle ile nas tyle złotych rad. Dlatego warto iść w stronę tych dźwięków, które w naturalny sposób poprawiają nam nastrój i sprawiają, że chce się żyć a przy okazji pracować. Nie zrażajmy się gdy kilka pierwszych podejść nie będzie udanych. Szukajmy swoich dźwięków do nauki a z pewnością wcześniej czy później znajdziemy.

Klasyka - od tego zaczynam?

Z pewnością część z Nas zasugeruje właśnie ten rodzaj muzyki, tak oczywisty z racji swojej bogatej konstrukcji i subtelnej zmysłowości. Niestety nie do końca może to być słuszna droga dla przysłowiowego zjadacza chleba. Ale od początku. Jeżeli chodzi o dzieci można zacząć poszukiwanie właśnie od tego rodzaju muzyki lecz zalecana jest wnikliwa obserwacja czy aby skutek jest tożsamy z pożądanym. Warto bowiem zauważyć, że część z Nas po prostu nie lubi klasyki i nie do końca zna tego przyczynę. Może to zwykłe uprzedzenia, a może sugestie otoczenia, odpowiedź zna tylko zainteresowany. Ale są in tacy, dla których muzyka klasyczna to panaceum na całe zło tego świata. I nie wyobrażają sobie szeroko rozumianej nauki czy też pracy przy dźwiękach innych niż fortepian czy smyczki. Zwłaszcza w muzyce barokowej można znaleźć kojące dźwięki skrzypiec i harf tak efektywnie stymulujące nasz umysł.

Czy tylko klasyka?

Wbrew pozorom nie tylko muzyka klasyczna, a zwłaszcza muzyka barokowa, może mieć pozytywny wpływ na naukę. Osoby, które uczą się np. zagadnień dotyczących literatury czy sztuki, mogą słuchać w trakcie nauki emocjonalnego rocka lub muzyki pop – z badań wynika, że taka muzyka może pomóc w pobudzeniu kreatywności. Tym samym okazuje się, że do nauki przedmiotów logicznych lepiej wybrać muzykę uspokajającą, z kolei do takich, które wymagają kreatywnego myślenia – muzykę nacechowaną emocjonalnie.

Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju muzyki, który również może mieć zbawienny wpływ na zdolność koncentracji i zapamiętywanie. Mowa o muzyce solfeżowej, która stale zyskuje na popularności. Ciche dźwięki (zestaw dźwięków) o określonych częstotliwościach – wywodzących się z antycznej skali Solfeggio zawierającej sześć tonów. Co ciekawe, te same tony były również wykorzystywane w chorałach gregoriańskich, które także są polecane do słuchania podczas pracy czy nauki.
Zdaniem części specjalistów muzyka solfeżowa pozytywnie oddziałuje na pracę mózgu. Podobnie jak wspomniana wcześniej muzyka klasyczna może poprawić pamięć i koncentrację. Dodatkowo słuchanie muzyki solfeżowej pozwala również zrelaksować się i wyciszyć.

skupienie i koncentracja

Koncentracja i skupienie – czy to wystarczy?

Muzyka do czytania i nauki może przyczynić się do zwiększenia zdolności koncentracji czy generalnie – do pobudzenia pracy mózgu. Warto jednak pamiętać, że przydadzą się też m.in. skuteczne techniki zapamiętywania także odpowiednia motywacja do nauki Bez niej cały proces nauki jest pozbawiony sensu. Dlatego szukajmy w sobie wewnętrznej siły i motywacji do działania a szeroko rozumiana muzyka ma nam tylko w tym pomóc nie wyręczyć.

Polecamy

Nasz BLOG

muzyka na koncentrację

Muzyka do nauki

Muzyka do nauki – co wybrać? Uczenie się to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie – ciężko się skoncentrować i skupić na jednym zadaniu zwłaszcza, gdy narobiliśmy sobie zaległości. Nieważne czy szykujesz się do matury czy powtarzasz materiał przed ważnym egzaminem. Sposobów na poprawę koncentracji podczas nauki jest wiele. I tyle ile ludzi tyle poprawnych odpowiedzi. My postaramy

Czytaj więcej »
ciche dźwięki na stres

Muzyka relaksacyjna

Muzyka relaksacyjna – rodzaje, kiedy słuchać, co nam daje? Dla wielu z nas słuchanie muzyki relaksacyjnej to doskonała metoda na chwilę wytchnienia, odprężenie się po ciężkim dniu czy złapanie oddechu w stresujących sytuacjach. Czasami to po prostu odpoczynek. Czy muzyka działa odprężająco? Jaką muzykę wybrać i co zrobić, gdy słuchanie muzyki relaksacyjnej na nas nie działa? Na

Czytaj więcej »
pomoc na bezsenność

Pomoc na bezsenność

Biały szum. Czym jest?, korzyści oraz zasady użycia. Biały szum to zjawisko, które dla wielu ludzi jest nie wyjaśnionym fenomenem podczas uspokajania niemowlaka.W prawdzie znane jest już od bardzo długiego czasu, nie mniej jednak dokładny mechanizm jego działanie je jest do końca znany. Jak przyznaje wielu rodziców, w większości wypadków jest to jedyny sposób, żeby uspokoić maluszka.

Czytaj więcej »

Polecamy

Muzyka relaksacyjna

Muzyka klasyczna

Muzyka fortepianowa

Muzyka do nauki

Kołysanki, Pozytywki

Ogień Kominka

Szumy do snu

Polecamy

Muzyka Relaksacyjna
Muzyka klasyczna
Muzyka Fortepianowa
Muzyka do nauki
Pozytywki dla dzieci
Ogień kominka
Szum do snu
Przewiń do góry